Odnos vlasti prema prostituciji u Subotici pre i nakon II svetskog rata
Prostitucija, „najstariji zanat“, gotovo nikada nije trebala da brine za svoj položaj na tržištu – zainteresovanih za tu vrstu delatnosti bilo je uvek; kako kupaca tako i prodavaca. Menjao se samo odnos društva i vlasti prema toj društvenoj pojavi. Od slobodnog upražnjavanja pre rata, potisnuta je u periodu izgradnje „novog socijalističkog morala“ van zakona, ali to naravno nije bilo dovoljno i da dovede do njenog iskorenjivanja. U periodu Kraljevine ona je bila dozvoljena, odnosno tolerisana u određenim,propisanim zakonskim okvirima. U Subotici, trećem gradu po broju stanovnika u Jugoslaviji, gde je tradicionalno postojao izuzetno veliki broj krčmi, kafana, hotela i drugih ugostiteljskih objekata, od kojih su mnogi bili i stecište prostitutki, (1) ona je zaista nalazila pogodne uslove. Ženske osobe, koje su se bavile prodajom svojih seksualnih usluga u Subotici, morale su u to doba da budu registrovane. Vlasti su, strogo vodile računa samo o tome da se kontrolom zdravstvenog stanja evidentiranih prostitutki smanji mogućnost širenja polnih bolesti. Sačuvane knjige o evidenciji prostituki, od 1925. do 1941. godine, koje je vodila gradska zdravstvena služba (Gradski fizikat ) kontrolišući njihovo zdravstveno stanje – zaraženost polnim bolestima, svedoče o raširenosti prostitucije. (2) Broj upisanih je varirao od 65 u 1938, do 691 u 1941. godini.
Godine 1925. broj kontrolisanih „bludnica“ je bio 171, 1927. – 276, 1932. – 392, 1939 – 300 a 1940.- 645! (3) Podaci iz tog izvora, pošto je upisivano mesto rođenja i dob „bludnica“ kao i adresa gde se nalazi u gradu, govore da je samo 10 do 20% tih žena bilo iz Subotica, a ostale iz bliže okoline te drugih krajeva zemlje ali i iz inostranstva. To samo po sebi svedoči i o konjukturi i ekonomskim motivima koji su privlačili zainteresovane ženske osobe da tu vrstu „rada“ obavljaju u Subotici. U slučajevima ustanovljene polne bolesti, za njih je bilo obavezno lečenje u Gradskoj bolnici, a u knjigu je upisivano „nesposobna za bludničenje“. Kao „ulica crvenih fenjera“ najpoznatija je bila Topnička ulica (danas Bihaćka). Ta adresa se najčećše i javlja u evidencijama, kao mesto gde su zaposlene prostitutke. (4)
U nekoliko navrata, više instance vlasti su pokušavale da preduzmu neke mere za sprečavanje prostitucije. Tako su državni tužilac u Subotici i Gradska policija, 1930. godine, pokrenuli inicijativu za zabranu prostituisanja. Povodom toga su vodili prepisku sa gradonačelnikom. (5) A on je u svom odgovoru naveo da treba raditi na ugušivanju sistema eksploatacije devojaka ali i da je neosnovano traženje da se same javne kuće ukinu. Slična akcija, započeta je 1937. godine. Uredbom Kraljvske banske uprave („Uredba o merama za suzbijanjen prostitucije“), u skladu sa Zakonom o polnim bolestima, predložene su mere za njeno suzbijanje i sprečavanje. ( 6 ) Njome su stavljeni van zakona svi propisi „o priznavanju prostitucije kao profesije“. Predviđeno je da se ovo „društveno zlo“ prvenstveno suzbija edukativnim merama – zdravstvenim prosvećivanjem naroda, socijalnim merama – zbrinjavanjem siromašne i nezaposlene ženske omladine,borbom protiv alkoholizma i pornografije i osnivanjem posebnih ustanova za „posrnule devojke“, ali i „diskretnom kontrolom sumnjivih hotela,prenoćišta i lokala“. Pored toga nalaže se i niz zabrana: „zapošljavanje svih neudatih a udatih mlađih od 30 godina, kao sobarica po hotelima uopšte a kao kelnerica u lokalima gde se toči alkohol posle 21 čas. Svim ženskim zaposlenim u zabavnim i uopšte javnim lokalima zabranjeno je da sa gostima sede i zabavljaju se“; kao i presretanje na ulici i nuđenje usluga prostitucije. (7)
U posebnim domovima za „posrnule devojke“ one bi se navikavale na pošten način privređivanja, putem raznih zanatskih tečajeva, a ukoliko te mere ne daju odgovarajuće rezultate, smeštale bi se u ludnice, „specijalna zavode pri odeljenjima za nervne bolesti.“ (8) Kaznene odredbe predviđale su i novčane kazne od 1000 do 10 000 dinara. Ali, subotički Sreski načelnik, pravnik dr Veljko Momirović, u svom kritičkom odgovoru nadležnim vlastima, iznosi drugačije mišljenje.“Ovo Načelstvo ne deli mišljenje da treba ukinutu priznanje prostititucije i da povodom toga ostane i dalje na snazi Zakon o suzbijanju polnih bolesti.“ U zaključku predlaže „…da se što hitnije donese Zakon o slobodnoj prostituciji, jer je zaista nemoguće vršiti kontrolu svih zabavišta i skrivenih sobica u jednom velikom gradu. Međutim lakše je kontrolisati slobodne prostitutke koje će radeći slobodno onemogućiti tajnu prostituciju i na taj način imaćemo manje polnog oboljenja i zdraviju rasu.“ (9) Uredba je ostala samo izraz namera banskih vlasti, u praksi nije zaživela. Materijalna oskudica nije omogućila osnivanje domova za devojke. Berze rada nisu bile u mogućnosti da nađu hleba za sve nezaposlene, kampanje prosvećivanja nisu davale rezultata. Upravo u godinama pred rat prostitucija je cvetala, beležeći najveći porast. Nakon rata,sa izgradnjom novog društveno-ekonomskog sistema, dolazi i do zabrane prostitucije.Propaganda je grmela o potrebi borbe protiv „neprijatelja naroda“ kao i svih nazadnih elemenata starog uređenja, gde je uvrštena i prostitucija. Agilni organi reda novih vlasti – Milicija, imala je pune ruke posla.“Borba protiv spekulanata, crnoberzijanaca, parazita, sabotera i ostalih neprijatelja naroda – eto to su najvažnije smernice našeg rada.“ (10) Obrazovani su posebni logori za Nemce, sekeljske Mađare, ratne zarobljenike ali i za prostitutke. Svi logori na teritoriji Okruga, stajali su 1946. godine pod upravom Sekcije za logore pri Okružnom Narodnooslo-bodilačkom odboru. Kada su čak i neopravdano nezaposleni – hvatani i odvođeni na prisilni rad, ni za prostitutke nije bilo moguće očekivati bolju sudbinu.
A da se prostitucija i dalje upražnjavala i to na mestima koja su zabeležena u predratnom periodu saznajemo iz jednog postupka, koji je vođen protiv Grge Neorčića, koji se javlja kao vlasnik gostionice u Topničkoj ulici br. 4. (11) U akciji Milicije ustanovljeno je da u njoj ordiniraju prostitutke koje su uhvaćene na delu.“Ustanovljeno je da je ta radnja postala centar raznih bludnica, koje vrše blud u vidu profesije… “ stoji u izveštaju Milicije. „Već duže vreme kako organi krivične milicije prate sumnjivu kuću u Topničkoj ulici br. 4. „Svestranim radom su uspeli da utvrde da se tamo podvađaju mlade devojke raznim muškarcima i vojnim licima uz novčanu nagradu. Organ milicije Savić Nikola, zatekao je Mariju D. na krevetu sa jednim vojnikom, sa kojim je ista vodila blud.“ (12) Iz zapisnika saslušanja Marije M., jedne od sumnjivih ženskih osoba čitamo da je priznala prostituciju.“Istina je da sam ja više puta naučila vršiti tajni blud sa raznim licima koji su mi zato i plaćali ali moram naglasiti da sam siromašna devojka, bez posla, te da sam na to bila prisiljena.“ Pored toga u zapisniku stoji i njena izjava kojom objašnjava motivaciju za bavljenje tom vrstom posla. Kada ju je jedna drugarica nagovarala da se zaposli u fabrici, ona je odgovorila „…da nije luda kada može zaraditi za jedan da na p…i 500 dinara.“ (13) Zbog otkrivenog legla bluda, protiv Neorčića je pokrenut prekršajni postupak, i 1947. godine mu je oduzeta dozvola za ugostiteljsku radnju. (14)
A kakve mere je preduzimala nova vlast protiv prostitutki?
One su odvođene u posebne logore – popravilišta za prevaspitavanje. Dobijale su smeštaj, hranu, a za rad, pretežno poljoprivredne poslove, i skromne dnevnice.Vršen je vaspitno ideološki uticaja na njih. Posebno odeljenje „Zdravstvena Milicija“ vršila je pored kontrole namirnica i poslove suzbijanja prostituticije, polnih bolesti i prosjačenja. Iz Milicijskog izveštaja saznajemo nešto konkretnije. „Za skitničare, prostitutke itd, formirali smo na jednom većem napuštenom imanju popravilište. Osobe smeštene u ovo popravilište rade u vinogradu a u isto vreme vrši se vaspitački rad među njima.“ ( 15 ) „Prostitutke su sakupljane i upućene na napušteno imanje Piuković na Kelebiji ( 16 ) gde su uposlene na poljoprivrednom imanju. Shodnim postupkom podučavanjem, predavanjem i savetovanjem, pokušava se iste priviknuti na rad i pošten život.“ stoji u izveštaju o radu Milicije jula 1945. godine. Dalje se navodi: „Tokom avgusta 1945. godine nastavljeno je dalje skupljanje prostitutki, koje se upućuju na državno imanje na rad na Kelebiju, gde za svoj trud dobijau platu po zakonskim propisima i gde se uče radu i moralno političkom vaspitanju za koje je određena jedna drugarica iz AFŽ-a.“ Na tom imanju je u drugoj polovini 1945. godine bilo četrdesetak prostitutki. Kada je jula 1945. godine trebovana vakcina protiv tifusa, za logor na Kelebiji je zatraženo 40 doza. ( 17 ) Na Kelebijiskom popravilištu za „posrnule ženske“, bio je predviđen sledeći dnevni raspored; rad na polju od 6 do 12, i od 14 do 17 časova. Dobijale su i dnevnice od 50 dinara. Ali prevaspitavanje nije išlo lako. O teškoćama i problemima koji su pratili rad sa prostitutkama, pisao je 29.9.1945. godine,Pera Antunović, poverenik napuštenog imanja Piuković na Kelebiji. On sežali na lica iz popravilišta; da beru grožđe i voće i nakon nekoliko usmenih molbi komadantu logora da se spreči takvo ponašanje, i da tako nanose štetu imanju. ( 18 )
Ali nije to bila jedina zamerka. Krnjaski Bogdan (19), član Uprave Narodnih dobara, podneo je 20.9.1945. godine, zapisničku tužbu Sekciji za narodnu miliciju, krivičnom odeljenju, u vezi ženskog poravilišta na Kelebiji. Navodi da je posle jedne noćne zasede ustanovio da pojedini članovi vojske, koji se nalaze na istom imanju izlaze noću kod radnica na popravilištu, sa kojima stupaju u intimne veze. „Pokušao sam da izvidim celu stvar i posle jedne noćne zasede ustanovio sam sledeće. Da pojedini članovi vojske dolaze noću kod prostitutki i vrše obljubu te tako usled raspuštenosti iste nisu voljne ni da rade savesno povereni im posao. Ustanovio sam da ni stražari toga logora ne vrše savesno svoju dužnost jer sami propuštaju da se isti blud i dalje sprovodi unatoč toga što su te devojke tamo poslate na popravilište. Molim nadležne vlasti da se skrene pažnja Komandi toga logora kako bi se stalo tome na put da se i dalje sprovodi blud. Jer ovakvim nadzorom nad tim logorom neće se moći postići onaj uspeh koji mu je stavljen u zadatak.“ (20) A Narodna milicija je i narednom periodu vršila akcije hapšenja prostitutki i upućivala ih u popravilište. (21)
Ti događaji jasno ukazuju na krajnje neuspešne rezultate prevaspitavanja. Kao poljoprivredne radnice su pokazale vrlo slabe. Sklonjene i koncentrisane na jednom mestu, one su i u tim okolnostima predstavljale čak veću opasnost za proklamovane ciljeve izgradnje boljeg i humanijeg društva – jer su uz pomoć onih koji bi trebalo da ih čuvaju i dalje pružali svoje usluge, u ovom slučju vojnicima. O krutom i nemilosrdnom postupanju sa prostitukama, nekih organa vlasti, govori i slučaj iz Bačke Topole. Na sednici Izvršnog odbora Okružnog NO, sekretar Geza Tikvicki, izveštavao je o jednoj tački dnevnog reda- „slučaju druga Petkova“. (22) kome je javni tužilac odredio istražni zatvor zbog prekoračenja službene dužnosti. U tim vremenima kada su graške takve vrste bile česte ipak je mera preduzeta protiv njega bila neubičajena. O tome zbog čega su mu viši organi zamerili saznajemo sledeće.Vladimir Petkov, načelnik odeljenja unutrašnjih poslova „… u toku meseca maja odobrio je hapšenje oko 20 prostitutki u Bačkoj Topoli, koje su sprovedene u Suboticu. Međutim kad su navedene ženske bile puštanekući izjavile su da su one hapšene dok one „fine“ slobodno šetaju. Ovaj detalj je čuo drug Perl šef krivične milicije Gradskog NO, koji je odmah pitao koje su to ženske. Na ovo su imenovane izdiktirale Perlu oko 80 lica za koje su tvrdile da se bave prostitucijom.Tada je isplanirana racija u Bačkoj Topoli- organi krivične milicije iz Subotice, izvršili su raciju „…ali na jedan užasan način, koji je prevazišao čak i fašističke metode, naprosto poveli su hajku protiv nekih lica, bez da je prethodno provereno sve što je dobiveno, tako da su ovakvim postupkom organa narodne milicije povređena prava zagarantovana Ustavom, lična sloboda i neprikosnovenost stana.“
Svi pokušaji za iskorenjivanje prostitucije, kako pre tako i nakon rata, ostali su bez uspeha. U okolnostima građansko buržoaskog društva oni su imali prvenstveni cilj poboljšanje zdravstveno – socijalne situacije.Sa uspostavom „diktature proleterijata“ oni pored toga imaju i snažnu ideološku osnovu. Bez zaista dubokih socijalno ekonomskih promena, rezultati na tom polju nisu se ni mogli očekivati.
Stevan Mačković
Napomene:
1. Istorijski Arhiv Subotica (dalje IAS),F:55, Udruženje ugostitelja, 43/1932. Broj krčmi je 1932. godine iznosio 129,gostionica 21, narodnih kuhinja 8,konačišta 3, itd. Ukupan broj ugostiteljskih radnji je u čitavom međuratnom periodu prelazio 200.
2. IAS,Senat grada Subotice, F:47.1006, 1007
3. Isto
4. Isto. Prijavljivane su, od kućnih brojeva 2 do 22. Jednu od niza javnih kuća (krčmi) u toj ulici ( Topnička 4) držao je Živko Ivan. IAS, F:47. XX 71/1926.
5. IAS, F:47.Gr.1281/1930. Funkciju gradonačelnika tada je vršio penzionisani general Selimir Ostojić.
6. IAS, F:57.Sresko načelstvo, 1351/1937. U predmetu se nalazi sama Uredba kao i odgovor sreskog načelnika.
7. Isto
8. Isto
9. Isto
10. IAS, F:70. 13 182/1945. Izveštaj subotičkog Otseka za unutrašnje poslove, Glavnon Narodnooslobodilačkom odboru Vojvodine 10.7.1945.
11. IAS, F:68. Gradski NO, 5368/1946. Neorčić je vlasnik lokala u Topničkoj 4 od 1932. godine. Aprila 1946. godine vodi se prekršajni postupak protiv njega.
12. Isto
13. Isto. Prosečna zarada fabričkih radnika je iznosila oko 2000 dinara.
14. IAS, F:68. XI 5368/1946
15. IAS, F:70.13 182/1945
16. Imanje, pretežno pod vinovom lozom bilo je samo deo veleposeda Josipa Piukovića, koji je 1939. godine imao ukupno 442 k.j. zemlje.
17. IAS,F:70.81.14025
18. IAS,F:70.19971
19. Bogdan Krnajski, sin Uroša i Smiljane Ničić, rođen 1913. u Subotici, član Mesne Uprave narodnih dobara.
20. IAS,F:70. 17556
21. Tako su 17.9.1945. godine upućene Margita J, Marija M. i Cilika L. IAS, F:70. 17166
22. IAS, F:70.45. Zapisnik od 6.6.1946.