Subotički lekari između dva rata (1918-1941) angažovani u drugim javnim delatnostima
Subotički lekari između dva rata (1918-1941) angažovani u drugim javnim delatnostima (objavljeno u publikaciji: Sto godina od prvog naučnog sastanka lekara i prirodoslovaca 1899-1999, Vek naučnih pregnuća, Subotica 2000, str.125.-139.)
SAŽETAK
U međuratnom periodu neki subotički lekari su uspeli da se afirmišu i van svojih struka. U političkom životu značajnu ulogu su imali dr Vranje Sudarević, kao gradonačelnik, dr Šanta Đerđ i dr Santo Gabor, kao političke vođe vojvođanskih Mađara. Van legalnih političkih struja, kao saradnici ilegalne KPJ, svoj doprinos daju dr Adolf Singer, dr Imre Ber. U književnom svetu, dela dr Artura Munka i dr Karla Hermana, vrednuju se vrlo visoko. Među privrednicima, akcionarima, bili su istaknuti dr Borivoj Miladinović, dr Nej Ladislav, dr Eugen Večei, dr Zoltan Hajzler.Na čelu jevrejske crkvene opštine nalazio se dr Adolf Klajn, a njegov sin Endre, nastavio je očevim stopama na profesionalnom planu, ali je prešao u pravoslavlje i radom u sokolskoj organizaciji pokušao da se što bolje prilagodi vladajućoj ideološkoj klimi.
UVOD
Po ulasku u novu južnoslovensku državu, Subotica je po broju stanovnika stajala odmah iza Beograda i Zagreba. Zauzimala je i veliku površinu, 80 700 hektara ( 809,166 kvad.km). Podeljena je bila na unutrašnji deo ( od I do XIII kvarta) koji je imao neke karakteristike pravog gradskog centra, doduše uz velelepne građevine i odsustvo vodovoda i kanalizacije, nedovoljno asfaltirani ili popločanih ulica i trotoara i spoljni deo, koji su činila okolna naselja i salaši, također povezani slabim putevima sa centrom.
Po socijalnoj strukturi stanovništva Subotica je imala dominantno zemljoradnički karakter. U 1919. godini „zemljodilaca“ je bilo 79 593 (78,58%) a diplomiranih samo 458 (0,45%).[1] Po nacionalnom sastavu bila je vrlo heterogena. Po zadnjem popisu stanovništva u okviru Austrougarske carevine, 1910. godine, došlo se do podatka ( doduše indirektnim putem ) da je Bunjevaca bilo 33 208, a Mađara 54 626, Srba 3 371, Hrvata 20, itd. od ukupno 92 232 stanovnika.[2] U prvom posleratnom popisu obavljenom 1919. godine, za potrebe naše delegacije na pariskoj mirovnoj konferenciji, subotičke gradske vlasti su poslale sledeće podatke o stanovništvu (koji se razumljivo, uveliko razlikuju od onih pre 9 godina). Tako je bilo ukupno popisanih- 101 286, a od toga: Bunjevaca- 65 135, Srba – 8 737, Mađara – 19 870, Jevreja – 3 293.[3] I u narednim, državnim popisima, 1921. i 1931. godine, beležene su promene sastava stanovništva.[4]
Nastanak južnoslovenske države, doneće državno pravne promene, koje su generisale i određenu političku klimu. Time će se i u Subotici stvarati takvi uslovi koji će tražiti prilagođavanje novim okolnostima, svih, kako nacionalnih zajednica tako i socijalnih slojeva. Proklamovana državna ideologija, u čijem su kreiranju odlučujuću ulogu imali Dvor i kamarila uz centralističke srpske partije, ostvarivaće se putem organa vlasti, upravnih, školskih, zdravstvenih i drugih, te političkih stranaka koje su u njenom sprovođenju bila najorganizovaniji faktor, ali i pojedinaca, „nacionalnih radnika“, kulturnih društava i drugih. Ta ideologija oličena u političkoj praksi državnog unitarizma i centralizma, određivala je okvire za delovanje u svim oblastima života, počevši od privrede pa do kulture.
U Subotici „severnoj straži nove otadžbine“ kako se tada govorilo, težište je u prvom periodu stavljeno na pokušaj „nacionalizacije“, ne toliko kroz direktnu izmenu etničke slike, mada se i na tom planu mnogo uradilo zahvaljujući procesima agrarne reforme i kolonizacije, koliko putem zamene činovništva, otpuštanja starog, mahom mađarskog i dovođenjem novog, merama sekvestriranja (stavljanja pod državnu upravu) privrednih potencijala. Snažan je bio i uticaj koji se stvarao nametanjem novih kulturnih obrazaca. Tu je odlučujuće bilo pitanje sistema školovanja, koje je često nailazilo na osudu od strane nacionalnih manjina. I obavezna upotreba državnog jezika nailazila je u praksi na otpore i teškoće u sprovođenju kod starosedelaca. Od 1929. godine i uvođenja diktature, okosnicu državne politike čini – jugoslovenstvo.
LEKARI
Lekarski stalež u Subotici bio je deo malobrojne intelektulne elite. Njegov socijalno ekonomski status bio je dosta visok. Samim tim, dostupni su im bili i putevi za društvenu afirmaciju i promociju na polju političkog delovanja, umetnosti ili aktivnosti na privrednom polju, koje su drugim nižim socijalnim staležima gotovo u potpunosti bili uskraćeni.
U Subotici je 1905/6. bilo 34 lekara, 1907. – 38, koliko ih je i 1915. godine. Po ulasku u novu državu,u skladu sa potpisanim međunarodnim ugovorima, stanovništvu je ostavljeno pravo opcije (mogućnost prijema državljanstva u novonastalim državama na temeljima Monarhije), koju koriste i neki lekari, napuštajući Suboticu i odlazeći, većinom u Mađarsku.[5] Sa druge strane, teče proces doseljavanja u grad, u kome pristiže i niz lekara, iz drugih delova zemlje.[6] Broj lekara u 1927. godini po Adresaru za Suboticu popeo se na 63.[7] Slične podatke daje i spisak članova Lekarske komore naveden u delu Koste Petrovića, Subotica i kupalište Palić, gde je nabrojano 64 lekara i 10 stomatologa. I lokalna štampa je registrovala povećanje lekarskog osoblja, tokom 1925. godine. List „Subotički glasnik“ (br.10. od 11.2.1926.) u članku „Zdravstvene prilike u našem gradu u kretanju populacije, prema izveštaju gr. fizukusa“, pored podataka da je 1925. bilo 549 obolelih od trahome, 71 od tifusa ( 11 umrlo), 60 od šarlaha ( 9 umrlo), 36 od difterije (8 umrlo), da je rođeno 2914, a umrlo 2148, od toga dece; do 1 godine – 732, od 1 do 7 – 179,i preko 7 – 1041, donosi i komentar: „… da u našem gradu još uvek prosperira lekarski stalež. Jer kako bi se inače objasnio fakat, da su se u toku 1925, u Suboticu nastanili još 10 novih lekara!…“
Po „Jevrejskom almanahu“ za 1926/7, u Subotici je lekarsku praksu vršilo 27 Jevreja.[8] U odnosu na ukupan broj, to čini 43% zastupljenosti Jevreja među lekarima.[9] Time su Jevreji bili najzastupljeniji u ovoj profesiji. To pokazuje, da iz te nacionalne grupe, koja u sličnom velikom procentu, od kraja 19. veka učestvuje prvenstveno u privrednom životu grada, kao trgovci, bankari, industrijalci, pa time ima obezbeđene materijalne preduslove za školovanje svojih potomaka, zanimanje lekara, pored advokata, ima vrlo velik ugled. Činjenica jeste da su jevrejski lekari u međuratnom periodu držali dva moderno opremljena i uređena privatna sanatorijuma,

dr Imre Vilhajm
Imre Vilhajm – „Park“ a Zoltan Hajzler – sanatoriji i kupatilo. Pored toga postojao je još ginekološki sanatorij vlasnika Šanta Đerđa. Sve to govori kako o njihovoj stručnosti tako i preduzetničkom duhu, ali i raspolaganju neophodnim finansijskim preduslovima.

Sanatorijum PARK
Jedan broj subotičkih lekara ostavio je značajan trag u ovom periodu, pored svoje struke i u nekim drugim oblastima, politici, privredi, književnosti… U međuratnom periodu lokalni predstavnički organ vlasti – Prošireni Senat, popunjavan je imenovanjima od strane centralnih beogradskih vlasti. I prvi čovek gradske administracije – gradonačelnik postavljan je na isti način. Opštinski izbori su održani samo jednom prilikom – 1927. godine. Među gradonačelnicima se našao i jedan lekar i jedan nesvršeni student medicine. Dr VRANJE SUDAREVIĆ

dr VRANJE SUDAREVIĆĆ
(Subotica, 19. 9. 1868. – Subotica 14. 05. 1924. ) funkciju gradonačelnika i velikog župana vršiće od 20.5. do 21.11. 1920. godine. Imenovala ga je Protićeva vlada. Ali sa promenama na čelu vlade doćiće i do manje benevolentnog političkog gledanja na Bunjevce, pa će kao reakcija na to, kod njih jačati struje opozicionog delovanja. I Sudarević će se naći u tom frontu. Povodom toga, po njegovoj smrti, na komemorativnoj sednici Proširenog Senata, čuće će se od tadašnjeg gradonačelnika, radikala, Dragoslava Đorđevića i reči: „…da se on razišao sa nama na političkom polju“ te da će „istorija pokazati ko je bio u pravu, mi ili on“. Ipak, zbog njegovih zasluga koje su mu priznavane, odato mu je priznaje a naručena je i izrada portreta tog, kako je istaknuto „jednog od najvećih sinova bunjevačke nane“. Bio je lekar po struci. Studirao je medicinu U Budimpešti. Zbog očeve smrti prekinuo je studije ali ipak 1899. postaje lekar. U narednom periodu vršio je privatnu lekarsku praksu. Nakon rata, 1919. postavljen je za upravitelja Dečijeg prihvatilišta u Subotici. Potiče iz bogate zemljoposedničke porodice, bio je i virilista – ulazio u gradsku skupštinu na osnovu visine poreza, u mađarsko vreme. Aktivan je bio za vreme školovanja u „Kolu mladeži“, među osnivačima je „Zemljodilske štedionice“ ( 1904 ), i Bunjevačke stranke ( 1906 ). Bio je narodni zastupnik u Konsituanti ( 1920), i Narodnoj skupštini (1923). Izabran je kao član Bunjevačko-šokačke stranke (BŠS ). Među Bunjevcima u tom vremenu su bili retki oni sa visokim obrazovanjem, pa je i lekara bilo izuzetno malo. U 1927. godini bilo ih je samo šestoro članova Lekarske komore.[10]
Sa njegovim smenjivanjem, završiće se i period kada predstavnici BŠS drža vlast u gradu. Pristalice te stranke, funkcioneri i činovnici su smenjivani a na njihova mesta dovođeni su radikali. Ubuduće će za Bunjevce biti mesta u vrhu gradske uprave samo ako su članovi najmoćnijih partija sa centralama u Beogradu. Takav je na. pr. bio i nesvršeni student medicine ALBE ČURČIĆ MALAGURSKI (Subotica, 1881 – Subotica, 10.06.1927 ). Završio je Gimnaziju i 9 semestara medicine, ali ga je rat sprečio da postane lekar. Angažovan u pripremama i organizovanju preuzimanja vlasti od Mađara u gradu, 1918. godine. Od 1919. nalazio se u gradskoj službi. Bio je član Radikalne stranke i kao takav zastupao njene stavove i na mestu prvog čoveka grada, pošto je postavljen na mesto gradonačelnika 1924. Na toj funkciji ostao je do 1926, kada je penzionisan zbog bolesti. Umro je naredne 1927. godine. Javljao se i kao urednik „Danice“.[11]
Nacionalno pitanje opterećivaće celokupan život u Kraljevini, a u tom okviru problem položaja manjinskih nacionalnih zajednica, biće snažno isticano upravo na prostorima Vojvodine pa i Subotice. Dva istaknuta političara, kojima je politička platforma bila zasnovana na pitanju zaštite i poboljšanja ukupnog stanja mađarske zajednice u Vojvodini, bila su lekari.
Dr ŠANTA ĐERĐ ( Győrgy Sánta ) rodom je iz Budimpešte. Posle studija medicine specijalizirao je hirurgiju. Od 1895/6 zaposlen u gradskoj bolnici. Bio je poznat kao stručan i savestan lekar. O tome svedoči i to što je redovno učestvovao na međunarodnim kongresima u inostranstvu (Berlin, Pariz,…). Na političku scenu stupa već 1900, kada učestvuje na izborima za predstavnike u gradskoj vlasti, ali ne dobija dovoljan broj glasova.[12] Od 1901. do 1914. je šef hirurškog i odeljenja za ženske bolesti i porođaje u Bolnici. Po završetku rata, nakon dolaska iz vojske, 19.2.1919. svojevoljno je napustio Bolnicu (nasledio ga je dr Malušev), a tek 1925. pokreće umirovljenje. Posvetio se privatnom radu u svom sanatorijumu za ženske bolesti, koji se nalazio u jednospratnoj zgradi (Lenkey utca, danas Ivana Gorana Kovačića.) Sanatorijum je svečano osvećen još 1906. godine. Sa formiranjm „Zemaljske Mađarske stranke“ (ZMS) (Országos Magyar Párt) 1922. godine, postaje njen predsednik i na tom položaju ostaje do 1929. kada su sve partije sa nacionalnim obeležjima bile zabranjene. Ovoj stranci nije omogućeno učestvovanje na parlamentarnim izborima 1923, a na sledećim, održanim 1925. godine nije osvojila ni jedan mandat.[13] Pred te izbore dr Šanta, sa većom grupom drugih aktivista te stranke biva uhapšen, optužen za revizionizam.[14] No, već na izborima 1927, nastupaju u izbornom paktu sa radikalima, nadajući se da će od njih zauzvrat izvući izvesne političke koncesije. Zaista u toj kombinaciju bivaju uspešniji – osvojili su dva mandata, od toga jedan u subotičkom okrugu gde je izabran advokat Deneš Štrelicki.
Sa ukidanjem političkog organizovanja, januara 1929, zabrane političkih stranaka, dolazi i do pasivizacije ZMS. U kasnijem periodu dr Šanta i ZMS, delovaće opoziciono ali će se sve više kretati ka orijentaciji i saradnji sa Mađarskom, a time i sticati reputaciji revizionista i iredentista. Šanta je bio i urednik lista „Hirlap“ koji je bio glasilo stranke. U 1940. godini on je izabran za počasnog predsednika Kulturnog saveza Mađara u Vojvodini[15] Po okupaciji zemlje, srdačno je u Subotici dočekao visoku mađarsku delegaciju koja posećuje Subotici avgusta 1941, a održao je i pozdravni govor regentu Hortiju.[16] U 1942. imenovan je za člana mađarskog Gornjeg doma parlamenta.[17]
Njegov kolega, lekar Dr GABOR SANTO,
preuzeće početkom tridesetih godina položaj jednog od glavnih vođa Mađara na političkoj sceni. Vladajući krugovi su se opredelili da mu u narednom periodu pružaju potporu i tretiraju ga predstavnika volje mađarske nacionalne manjine u Jugoslaviji. Dr Gabor (u spisima se potpisivao sa Gavro ili Gavrilo) Santo (Szántó Gábor) je rođen u Budimpešti 1882. u jevrejskoj porodici, od oca Adolfa i mati Dore r. Mandel. Istupio je iz jevrejske crkvene opštine i prešao u katolike. U Suboticu dolazi 1916. godine. Supruga mu je do rastave 1930, bila Ela Kunec. Lekarsku diplomu Senat mu objavljuje 1917. U ratu je bio vojni lekar (ézredórvos). Nakon rata bavi se privatnom praksom u svojoj ordinaciji – Sokolska 2 (danas Petra Drapšina) ali radi polovinom dvadesetih godina i kao „kupališni lekar“ na Paliću. U to doba obavljao je još neke funkcije na Paliću: predsednika „Lawn“ tenis kluba i predsednika Mesne organizacije Radikalne stranke. U gradski Senat postavljen je prvi put 1921. godine. Političku karijeru, ali ovoga puta na mnogo višem nivou nastavlja 1930. godine. „On je kao medicinski stručnjak već stekao priznaje u gradu i njegovo ime se pročulo i u drugim mestima. Nikad se nije sukobio sa vlastima,jer je važio kao izrazito režimski čovek. On je bio spreman da bez prigovora prihvati monarhodiktaturu, ideju o jugoslovenstvu.“[18] Kontaktima sa banom Dunavske banovine, Radoslavom Dujićem, uobličava svoju političku platformu, zasnovanu na jugoslovenstvu, odnosno lojalnosti Mađara toj državnoj ideji. Uz profesora subotičkog Pravnog fakulteta, dr Fedora Nikića,već polovinom 1930. preduzima nekoliko agitacionih putovanja po Vojvodini, gde u mestima sa mađarskom večinom nastupa, potkrepljujući višenacionalni karakter novog pokreta.“On je lično bio pošten, popularan kao vrstan medicinski stručnjak. Nije bio lišen, međutim, političkih ambicija i želje za javnim istupanjima i publicitetom. Ove svoje ambicije, želeo je da ostvari, izgleda, u ubeđenju da to čini u korist mađarske nacioanalne manjine kao celine. Mogućnost poboljšanja političkog i ekonomskog položaja Mađara, video je u najtesnijoj saradnji sa vladajućim krugovima u Beogradu, popularisanju dinastije Karađorđevića, unitarističkog političkog kursa i integralnog jugoslovenstva.“[19] Početkom 1931. opet je naimenovan za člana Gradskog predstavništva ( Proširenog Senata). Tada postaje i predsednik Lige Društva naroda Mađara u Vojvodini. Aktivno je učestvovao i u režimskim u političkim organizacijama, do diktature u Radikalnoj, a zatim Jugoslovenskoj nacionalnoj stranci (1931-1935), vodio njen ogranak u Senti i Jugoslovenskoj radikalnoj zajednici (od 1935). Od vlasti je protežiran kao glavni lider Mađara. Organizuje i učestvuje na mnogim skupovima, kojima je cilj – borba protiv opozicije, pogotovo protiv „rušitelja državnog i narodnog jedinstva“. Izabran za narodnog poslanika u senćanskom srezu na parlamentarnim izborima 1931. godine, kao kandidat na vladinoj ( prim. autora: jedinoj!) listi, kao i 1935. godine, tada u bačkotopolskom srezu. Za izbore 1938, nije se ni kandidovao, a od vlasti obećano senatorsko mesto – nije dobio. To je praktično bio kraj njegove političke karijere. Vreme kada se cenila njegova politička taktika pasivnog držanja, prolazilo je, ustupajući mesto ofanzivnim metodama rešavanja manjinskih pitanja.[20] Zalagao se za poboljšanje položaja poljoprivrednih radnika – Mađara, kao i za kulturna pitanja, ali bez dovoljno realnih rezultata.
Posebnu grupu politički angažovanih lekara činili su oni koji su sarađivali sa ilegalnom KPJ, kao Aleksandar Štajnfeld[21] Imre Ber, Adolf Singer.
Dr ADOLF SINGER ( 1897.-1941. ) je rođeni subotičanin, od oca Nikole i majke Bek (Beck) Malvine. Po završetku gimnazije studira u Budimpešti. Zbog prevremene mobilizacije, izbijanjem Prvog svetskog rata, kao sanitetski potporučnik upućen je na austrijsko-italijanski front. Po njegovom završetku, studije nastavlja u Zagrebu, zatim u Pragu, te Beču, gde specijalizira internu medicinu. Lekarsku praksu započinje 1925. u Subotici. Imao je ordinaciju u ulici Kralja Aleksandra 15. (danas Borisa Kidriča) “ Dr. Singer izrasta u svojevrsnu subotičku instituciju: za široke narodne mase predstavlja simbol i otelotvorenje humanosti i ljudskosti, a za imućni deo javnosti je nenadmašan šarmer, erudit, svestrano stručna ličnost bez koje se ne može.“ [22] Podržavao je i pomagao radnička udruženja, pa i komuniste iz njihovih redova. Saradnik „Hid“-a. Jedan je od inicijatora osnivanja „Radničke samopomoći“ u Subotici, 1928. godine. Zbog takvih aktivnosti, bio je pod budnom prismotrom policije, pa je 1932. proveo nekoliko meseci u istražnom zatvoru. Sa izbijanjem rata, mobilisan kao sanitetski oficir, pada u zarobljeništvo, odakle beži i vraća se u Suboticu, gde ga mađarske okupacione vlasti hapse u talasu progona. Osuđen je na smrtnu kaznu i obešen sa grupom od 14 drugih uhapšenika.
Dr IMRE BER (Senta, 1905, – SSSR, 1941,) se u Suboticu doselio sa roditeljima 1910. godine.Ovde je završio osnovnu školu i gimnaziju. Studirao je medicinu u Beču i Berlinu, kao stipendist Međunarodne radničke organizacije „Crvena pomoć“. Ber je po završetku studija služio vojni rok kao trupni lekar na jugoslovensko albanskoj granici. Sa idejama marksizma se upoznao tokom studija. Odatle je doneo predlog za osnivanje „Radničke samopomoći“, koja je i zaživela 1927/8, da bi 1930, nakon uvođenja diktature, kada jača pritisak vlasti, prestala sa radom. U tom periodu, niz subotičkih aktivista radničkog pokreta, pa i Imre Ber, napuštaju Suboticu i odlaze u inostranstvo.[23] Tokom španskog građanskog rata Ber je bio lekar u XV internacionalnoj diviziji, zatim se nalazi u Sovjetskom Savezu gde mu se tokom 1941. godine u Staljinovim čistkama gubi trag.
Na polju književnosti istakli su kao stvaraoci dr Artur Munk i dr Karlo Herman. Obojica su pisala na mađarskom jeziku.
Dr ARTUR MUNK je rođen u Subotici 1886. godine, gde završava i srednju školu. „Pohađao subotičku gimnaziju zajedno sa Dežeom Kostolanjijem ( Kósztolányi Dezső, 1886- 1936) i Gezom Čatom (Csáth Géza,1887-1919) pa je razumljivo što im se poklapa i vreme prvih literernih pokušaja.“[24] Tokom studija medicine u Budimpešti, radiće kao stalni saradnik nekoliko listova, budimpeštanskih ali i subotičkih. Bogata, nesvakidašnja iskustva iz narednog perioda svoga života, kada nakon sticanja diplome, kao brodski lekar, plovi na nekoliko brodova, između ostalih i na „Karpatiji“ koja je pristigla u pomoć tonućem „Titaniku“, te iz Rusije, gde mu se, kao vojnom lekaru rezervisti, zatim (1917) ratnom zarobljeniku, pružila prilika da bude svedok pada carske i uspostavljanja sovjetske države, daće mu mu i bogatu građu za njegova književna dela. Prvi roman,“Veliki kadar, zabeleške jednog ratnog zarobljenika iz revolucionarne Rusije“, objavljen je 1930, i doživeo je veliki uspeh kod publike kao i dobre ocene kritičara. Drugi – „Pozadina“, smatra se za njegovo najvrednije spisateljsko ostvarenje. Autobiografski roman „Zahvaljujem do daljnjega…“, izlazi posle Drugog svetskog rata (1953), a „Bačka svadba“ i „Leteći Vučidol“, delo koje su zajedno, naizmenično pisali i Geza Čat i Emil Havaš, tek posthumno (1961). U Suboticu se Munk iz Rusije vratio 1921, zajedno sa suprugom ruskinjom i sinom rođenim u zarobljeništvu. Na književnom planu nastavlja saradnju sa listom „Náplo“, a na profesionalnom otvara ordinaciju u ulici Save Tekelije 29 ( danas Karađorđev put). Gradske vlasti su mu lekarsku diplomu objavile tek 1923. godine.[25]
Dr KARLO HERMAN (Hermann Károly) (Subotica, 1887. – ?) studije završava u Budimpešti i u rodni grad se vraća 1914. godine kao specijalista interne medicine. Radio je u svojoj privatnoj ordinaciji, Krupežićeva 2 ( danas 10.Oktobra), kao i u Jevrejskoj bolnici, bavio se i rentgenologijom.[26] U književnom radu, koristi pseudonim -Ambrus Balázs (Ambruš Balaž). „Poznat je bio kao tihi i osetljiv pesnik – impresionista (zbirka pesama „Koszorü“, 1918)“[27] Objavljivao je u lokalnoj štampi na mađarskom jeziku. I u privrednim krugovima, akcionarskim društvima ili inokosnim firmama bilo je angžaovano nekoliko lekara i apotekara.
Dr BORIVOJ MILADINOVIĆ je rođen je u Sremskim Karlovcima 1893. od oca Milivoja (Divoš, 1859. –Subotica, 1933.), advokata i majke Darinke r. Krnajski. Imao je brata Radivoja, rođenog u Beču 1887, koji će postati advokat. Porodica Miladinović će se u Subotici naseliti 1914. godine. Do tada su živeli u Beču i Staroj Pazovi.[28] Borivoj studije medicine započinje 1912. u Beču, a završava 1922. u Pragu, dok specijalizaciju iz otorinolaringologije obavlja u Berlinu 1922/3 godine. Nakon toga dolazi u Suboticu gde će imati lekarsku praksu, radeći u svojoj privatnoj ordinaciji (Paje Kujundžića 12, gde je i stanovao sa bratom), ambulanti ureda za socijalno osiguranje, saobraćajnoj ambulanti, Hajzlerovom sanatorijumu.[29] Oba brata će imati uspešne profesionalne karijere. Od kraja dvadesetih godina se javljaju i kao akcionari u dva akcionarska društva tekstilne struke, „Fako“ i „Nonenbegr i Šodere“, osnovana uz učešće stranog, nemačkog i austrijskog kapitala.

Arpad Hiter
Verovatno je i sam pređašnji boravak porodice Miladinović u Beču, omogućio njihove veze sa tim poslovnim krugovima. Firma „Fako“ započela je rad kao komanditno društvo 1927. godine. Kapital su uložila 3 industrijalca iz Beča i domaći veletrgovac Arpad Hiter (Hütter). Od 1928. pretvorena je u deoničko društvo – „Fako d.d. jugoslovensku tvornicu čarapa“. Tada se kao akcionar javlja i Borivoj Miladinović. Imaće od 110 akcija u 1931, do 349 u 1934. godini, od ukupno 3000, i time će se nalaziti u krugu od nekoliko najvećih doničara. Ova fabrika izraćše u jednog od vodećih domaćih proizvođača čarapa. Zapošljavala je mahom nekvalifikovanu žensku radnu snagu. Krajem 1929. godine osnovana je i „Tvornica traka traka i čipaka Nonnenberg & Schodere, d.d.“. Među 19 akcionara osnivača, koji su držali 2000 akcija, ukupne nominalne vrednosti 2 miliona dinara, naći će se i Borivoj Miladinović.[30] Tom prilikom izabran Upravni odbor sačinajvaće i Borivoj i Radivoj Miladinović.
Dr LADISLAV NEJ (NEY) (Siofok, 18.2.1882.?)
U Suboticu je došao 1911. godine a državljanstvo KSHS primio tek 1924. Stanovao je na adresi Trg Kralja Petra 2 (Lenjinov park). Nakon završenih studija, posvetio se ginekološko akušerskoj praksi. Kao specijalista za ženske bolesti i porođaje radio je u Jevrejskoj bolnici od 1932. Umire u dubokoj starosti. Učestvovao je u osnivanju firme „Korzo Mozi r.t.“ (Korzo bioskop d.d.) kao osnivač – akcionar. Akcije ostaju u njegovom vlasništvu do 1921. godine. Ona je registrovana marta 1917. godine. Kao vlasnici 195 od 200 emitovanih akcija (nominalne vrednosti 300 kruna) ubeleženi su dr Ferenc Fenyves (Fenjveš), novinar,kasniji vlasnik „Minerve“ i Henrik Braun te pored njih dr Emil Havas, dr Elemer Kalmar, advokati i Ladislav (Lászlo) Nej. Već novembra iste godine pristupilo se povišenju osnovne glavnice sa dotadašnjih 60 000 na 180 000 kruna. Ta firma je već na početku svog rada, te 1917. godine, iznajmila prostorije u Gradskoj kući. Ugovor su potpisali dr Biró Károly (Biro Karolj) načelnik Sl. Kr. grada Subotice, u ime zakupcodavca i dr Fenyves Ferenc i Braun Henrik, kao zakupci. Bioskopske predstave održavaće i uGradskom pozorištu. Firma je u novoj državi stavljena pod sekvestar, koji je trajao sve do 1924. godine. Početkm 1920. godine u gradu vlada epidemija tzv. španske grozince.[31] Bioskop ipak moli dozvolu za održavanje predstava jer će time „naša slovenska svest, jezik i kultura među narodom da se većma rasprostire“.[32] Bioskop je 13.5.1920. godine bio meta napada, kako su vlasnici tvrdili sa političko nacionalnom pozadinom. „Tekuće godine 13. maja izvela su nepoznata lica u jednoj rulji navalu protiv pozorišta „Bioskop Korzo“, gde su počinili rušenja i uništavane raznog nameštaja ovog poduzeća.“ novodi firma u svom dopisu Senatu. Pošto su prostorije su bile uzete pod zakup, pa se od gradskih vlasti zahtevalo da one isplate popravke. Pisali su i Ministarstvu unutrašnjih dela, tražeći da se krivci pronađu i kazne, te da se šteta nadoknadi. U tom dopisu pišu da su oni prvi koji su počeli “ u interesu jugoslovenske kulture uz velike žrtve i tehničke poteškoće nabavljati filmove sa natpisima jugoslovenskim.“ Direktor društva tada je bio Franjo Malagurski. Ipak, Korzo nije uspeo da naplati štetu.[33] Sigurno je da je i investicija – kupovina bioskopa „Lifka“, koja je obavljena marta 1921. godine, za cenu od 750 000 kruna, doprinela slabijem materijalnom stanju firme. Ime „Korzo bioskop d.d.“, zvanično se javlja tek od 1924. godine. Ali promene u vlasničkoj strukturi od 1921, kada u Upravni odbor ulaze Antun Bešlić, dr Mirko Ivković Ivandekić i Ivan Ivković Ivandekić, svedoče o pokušajima da se firma prilagodi novim odnosima u društvu. Sa izmenama osnovnih pravila 1931. godine, društvo je preuzelo od Henrik Brauna i Ferenca Fenjveš dozvolu za održavanje bioskopskih predstava kao i pravo zakupa lokala u Gradskoj kući. Tada se u Upravnom odboru javljaju: Mirko Jakobčić, kao najveći akcionar sa 661 akcijom, Aleksandar Lifka, dr Miloš Pavlović (advokat), Gustika Fister.[34] Glavna skupština decembra 1934. godine, izriče likvidaciju. Dr Nej je imao svoj kapital i u firmi „Automobilia d.d.“. Ona se bavila zastupanjem „Fiata“ na ovom tržištu.
Dr EUGEN VEČEI (VECSEI) je obavljao privatnu praksu, imao je ordinaciju na adresi Trg ]irila i Metoda br. 5. ( danas Trg žrtava fašizma). Bio je akcionar „Feruma“ i njegove grupacije preduzeća. U 1922. godini imao je 400 od ukupno 20 000 deonica „Feruma“. Prisutan je i na osnivačkoj skupštini „Adis d.d.“, imao je 60 od 8000 komada deonica, isto kao kod firme „Hrast d.d.“. To su bili ogranci, filijalna preduzeća „Feruma“. „Ferum d.d.“ se bavio popravkama železničkih vagona. Važio je za najveće preduzeće te vrste u Vojvodini. Kapital firme je bio pretežno u rukama Jevreja. U godinama velike uposlenosti, 1924/5 firma zapošljava preko 1000 radnika.[35]
Još jedan lekar, uz jednog apotekara, afirmisao se i kao privrednik. Dr ZOLTAN HAJZLER[36] koji je Subotici držao santorijum sa 12 kreveta i kupatilo, lekar i Bela Verteši[37] dobili su od nadležne vlasti, Sreskog Načelstva, 1936. godine, „ovlašćenje“ da pod imenom „Orient“ vode zanatsku radnju za proizvodnju škroba, koji će služiti kao sirovina za farmaceutske artikle. Postupak za izdavanje dozvole za uspostavu radionice u ulici Save Tekelije 79, (na tom mestu je do tada radila firma „Hercog i Glas“, fabrika metalne robe. ) bio je praćen nizom poteškoća. Gradsko poglavarstvo je imalo zamerke na lokaciju, koja nije predviđena za podizanje ovakvih radionica. „Radionica se predviđa u užem gradskom regionu, gde se projektom novog regulacionog plana za grad Suboticu ne predviđa podizanje odnosno uspostava ovakovih radionica. Sama proizvodnja škroba i derivata, nadalje njihovi odpadci i tekućine izložene su rastvaranju i truleži, tako da bi širili smrad ne samo na mestu radionice i okoline, već i u ulicama kuda bi se tekućina sprovodila.“. Kanalizacija od te ulice do Palića, gde su se otpadne vode ulivale, bila je samo delimično zatvorena a delom površinska, otvorena. U spor su bile uključene i više instance vlasti, u Novom Sadu, koje su imala isti stav kao gradske vlasti, i Ministarstvo trgovine i industrije, koje je odlučilo da se ipak dozvoli podizanje radionice. Već postojeće subotičke fabrike štirka oštro su se protivile početku rada još jednog pogona za izradu štirke i navodile da „Orient“ nema dozvolu za fabričku, nego samo za zanatsku proizvodnju. „U stvarnosti radionica radi sa 100% fabričkim radom. Razvila je prodajnu agitaciju sa podržavanjem bezbroj putnika i zastupnika. Proizvodi hemijsko – tehničkim putem, dakle fabrički iz skroba, ne pharmaceutske proizvode, nego vagonske količine dekstrina, koje nemaju nikakovu vezu sa potrebom pharmaceutičke radionice.“ Konkurenti su znali da je „Orient“ isporučio 6,5 vagona dekstrina za Državne železnice. „Ovu količinu, koja je velika i za najveću domaću fabriku, isporučila je ova radionica u vrlo kratkom vremenu“. Rad je započela sa 12 radnika i 3 nameštenika i 3 elektromotora.Kao poslovođa je bio zaposlen Dezider Tifenteler, apotekar.[38]
Kao privrednik, u specifičnoj oblasti preradi lekovitog bilja,bio je poznat čak i na međunarodnom planu apotekar mr.ph. ALFRED BLUM [39] koji je držao apoteku „Kod zlatnog krsta“ (Štrosmajerova 11) ali i hemijsko farmaceutski laboratorij, firmu pod nazivom „Jugodrog“ u kome se bavio preradom lekovitog bilja. U registru (Ce VII) je kao delatnost navedeno: proizvodnja i prodaja hemijskih, tehničkih i kozmetičkih proizvoda i izvoz lekovitog bilja. Tu vrstu proizvoda, lekovito bilje, lipov cvet, borovice (smrekinje) i drugo te prerađavine od njega je i izvozio.[40] Firma „Jugodrog“ je na Međunarodnoj izložbi u Barseloni 1929. godine dobila nagradu – Gran pri.
U gradu je od 1934. godine radila i jedna radionica pod imenom „Ampula,industrija staklenih roba“ koja se bavila proizvodnjom medicinsko laboratorijskog materijala. Vlasnica joj je bila Adela Herman r. Kunec (Kunetz)[41] Nalazila se u Manojlovićevoj ulici 3. (Nazorova). Proizvodila je toplomere, termometre, staklene špriceve i sitnu staklenu robu za laboratorije. S obzirom da je u zemlji bilo malo ovakvih pogona, radionica je radila dosta uspešno. Nakon rata, vlasnica dobija vizu i iseljava u Palestinu.[42]
Dr KLAJN (KLEIN) ADOLF koji je penzionisam 1920, kao primarius Gradske bolnice, nalazio se od 1904. do 1931. se na čelu Jevrejske veroispovedne opštine (JVO), kao njen predsednik.[43] JVO je okupljala i zastupala subotičke Jevreje. U njihovom društvenom životu, JVO je imala izuzetnu ulogu. Ubirala je poseban porez i raspolagala je relativno velikim sredstvima.[44] Broj duša u ovoj crkvenoj opštini je 1927.godine iznosio 5040.[45] U gradsku skupštinu (Prošireni Senat), od 1921, postavljan je u više navrata. Zalagao se za rešavanje teških socijalnih problema, koje je vrlo jasno opisao: „Znatni deo stanovništva našeg grada je nesposoban da si nabavi zimske potrebštine. Činovnički – srednji i radnički stalež stoje pred užasnom nemaštinom i bedom.“ stoji u njegovom predlogu iz 1922. godine,da Senat uvede poseban porez od koga bi se pomagalo tim slojevima. Dr Adolf Klajn je na mestu predsednika JVO pokazivao snažnu projugoslovensku opredeljenost.[46] To je bio put kojem se priklonila i većina subotičkih Jevreja. Između opasnosti koje je donosilo jačanje antisemitizma, žestokih optužbi na račun judeo-mađara, sa jedne strane i izrastanja cionističkog pokreta u krilu JVO, sa druge, rukovodstvo jevrejske zajednice na čelu sa dr Klajnom, pokušavalo je da dokaže lojalnost vlastima i time obezbedi što stabilniji položaj svojoj zajednici. O tome možda najbolje svedoči što je subotička JVO, pod njegovom upravom bila organizator velike jevrejske manifestacije, zbora, održanog maja 1931, na kome su se okupili predstavnici jevrejskih opština, rabini i delegati iz Bačke, Baranje i Banata. Na tom istorijskom skupu vojvođanskih Jevreja, oni su izrazli vernost i lojalnost jugoslovenskoj državi. Početkom dvadesetih godina javlja se i kao većinski deoničar u firmi „Favorit d.d., fabrika soda vode“. To je bila zapravo zanatska radionica koja je snabdevala subotičke gostioničare. U 1922. godini, Klajn je imao 174 deonice, od ukupno 250, a pored njega akcionar je bio i njegov sin Endre kao i advokati Elemer Kalmar i Jako Fišer, zatim Lajčo Polak i drugi sitniji akcionari. Zbog nelikvidnosti likvidacija je započeta 1923. godine.[47] Sin dr Adolfa Klajna bio je ENDRE (Andrija) KLAJN (1893.-1944.). Bio je aktivan u radu subotičkog društva Sokola. Organizacija Sokola Kraljevine Jugoslavije imala je zadatak da vaspitava omladinu u zdravom duhu, podiče njihovu nacionalnu svest, jača domoljublje i razvija panslavizam,sve to putem podizanja njihove fizičke sposobnosti – vežbanjem. U 1935. godini bilo je 2326 Sokola u Subotici. Većinom su to bili đaci, studenti, nastavnici, činovnici, ali je tada bilo i 11 članova – lekara. Bili su najaktivniji u posebnom „zdravstvenom otseku“, koji se starao o utvrđivanju sposobnosti članova za vežbanje, saniranju eventualnih povreda vežbača, te predavanjima o higijensko – zdravstvenim temama.[48] Dr Klajn se i nije posebno isticao u radu te organizacije, ali je simptomatično kako je sokolstvo, uz druge okolnosti u tom okruženju, uticalo na njega, kao jednog od retkih Jevreja po rođenju – Sokola. On je rođen u Subotici 1893. godine u porodici dr Adolfa Klajna. Nastaviće na profesionalnom planu očevim stopama, školovao se i postao lekar. Diplomu mu je Senat objavio 1923. godine. Ali nije sačuvao veru svojih predaka, prešao je u pravoslavlje. Tragove procesa asimilacije subotičkih Jevreja možemo pratiti i u 19. veku, a ona je nastavljena i u međuratnom dobu. Tako je i dr Klajn odlučio da promeni svoje porodično prezime i da istupi iz Jevrejske opštine. Postupak za promenu sa Klajn na Klenić poveo je 1933.godine. Zanimljivo je obrazloženje, u pozitivnoj odluci,koju je donela nadležna banska vlast.“Kao razlog navodi,što je vaspitan u jugoslovenskom nacionalnom duhu, te kao član Sokola Kraljevine Jugoslavije i kao lekaru nacionalisti sadašnje porodično ime Klajn mnogo mu smeta u privatnom životu.“[49] Porodica Klenić, Andrija, njegova supruga Jelena (r.Lederer) i sin Toma je stradala u Aušvicu.
U međuratnom periodu, tom relativno kratkom istorijskom razdoblju, od nepune 23 godine, neki od subotičkih lekara su obeležili svojim delovanjem i druge oblasti društvenog života, pored užih stručno profesionalnih.Vođeni svojim ličnim sklonostima,sposobnostima, ambicijama ali i društvenim položajem, pronalazili su u datim okolnostima načine i mogućnosti da se iskažu i van ordinacija. Velika raznolikost u takvom njihovom angažovanju; od političara često suprotnih orijentacija, Šanta-Santo, preko dobro situiranog pomagača ilegalne partije -Singera, književnika svetskog putnika – Munka, ili industrijalaca – akcionara, do konvertite – „jugoslovenskog nacionaliste“ – Klenića, samo odražava presek stanja tadašnjeg društva, zemlje i Subotice,u koje je bilo bremenito mnogim suprotnostima i tenzijama. Sve ove ličnosti su ipak relativno malo bile uslovljene samom svojom lekarskom profesijom u tom svom delovanju, a mnogo više samom pripadnošću određenoj naciji, odnosno socijalnom sloju, i unutrašnjim, ličnim motivima i pobudama, koji su ih usmeravali da na određeni način reaguju na celokupnu društvenu klimu.
Stevan Mačković
[1] To su podaci o izvorima, sredstvima za život domaćinastva i odnose se na ukupan broj stanovništva. Prema tome aktivnih „zemljodilaca“ i „diplomiranih“ je zapravo bilo znatno manje. Istorijski Arhiv Subotica (dalje IAS), F:47. I 22/1919
[2] Milan Dubajić, Radnički pokret u Subotici od kraja 1918-1921 godine,Subotica 1966, 8.
[3] IAS, F:47.I 27/1919
[4] Popis iz 1921. Imao je samo rubriku o jeziku i konfesionalnoj pripadnosti. Tako je bilo 60 699 stanovnika koji govore srpskohrvatskim a 26 749 sa mađarskim jezikom. U popisu iz 1931, koji ima rubriku za nacionalnost, ali traži samo „Srbe i Hrvate“, kojih je popisano 53 484, Mađare – 41 401, itd.
[5] Jedan od onih koji su optirali za Mađarsku je bio i dr Dezider Vali (rođen u Subotici 1870.) koji iseljava sa suprugom i dva sina. IAS, F:47. I 48/1922. Sličan je primer i dr Samuel Junga, lekara u Subotici od 1901. do 1921, koji se nastanjuje u Beču, da bi pomogao usavršavanje svoje kćerke „umetnice na klaviru“. IAS, F:47. IV 264/1921
[6] Vidi napomenu br. 25.
[7] IAS,F:253.24.57/1927
[8] Advokata je bilo 28. Dušan Jelić, Kratak pregled istorije subotičkih Jevreja i njihovog doprinosa razvoju grada, Rukovet 4-5, Subotica 1994, 43.
[9] Procenat jevrejske populacije u subotičkom stanovništvu se kretao od 4 do 5%.
[10] Po spisku članova Komore navedenog u delu: Kosta Petrović, Subotica i kupalište Palić, 65-68.
[11] Njegova žena Amalija Aradski, uživala je porodičnu penziju.
12 Bio je 1898. i 1909. na kongresu hirurga u Berlinu, u Parizu 1900, itd. Po podacima iz lokalne štampe dobijenim od Geze Vaša.
[13] Dobili su ukupno preko 11 000 glasova,ali ostatak od 65 000 glasova, mađarski birači su dali srpskim građanskim strankama.
[14] Dr Šandor Mesaroš, Položaj Mađara u Vojvodini 1918-1929, 171.
[15] Mesaroš, nav delo, 213
[16] Dr Aleksandar Kasaš, Mađari u Vojvodini 1941-19946, Novi sad 1996, 53. Tada je bila je upriličena proslava „oslobođenja i mađarskog hleba“.
[17] isto, 46.
[18] Mesaroš, nav. delo, 46.
[19] Isto,60.
[20] Kasaš, nav. delo, 19.
[21] Dr Aleksandar Štajnfeld bio je saradnik časopisa „Hid“. Povezan i sa KPJ. Sud za zaštitu države u Beogradu 1935. godine,osudio ga je na 2,5 godine robije. Jelić, nav. delo, 53.22. U 1920. gradski Senat, Singeru „koji uči u Pragu“, izdaje „uverenje o nadležnosti“ radi nastavljanja studija, u kojoj je navedena i adresa – Gajeva 34.
[22] Jelić, nav. delo, 52
[23] Jelić, nav. delo, 53.
[24] Milovan Miković, Dug i mučan povratak Artura Munka, Rukovet 4-5-6, Subotica1996, 12.
[25] IAS,F:47.I 82/1923. Tada su priznate (objavljene) i diplome još 18 drugih lekara, koji su u Suboticu došli ili diplome stekli nakon 1914. To su bili: Dezider Princ, Andra Andrijević, Blaško Čajkaš, Joso Čović, Dezider Heš (H0s), Zoltan Hajzler, Paja Ivkaović Ivandekić, Julije Kundrat, Danilo Marković, Josip Martinis, Stevan Majoroš, Stevan Mezei, Božidar Perazić, Ivo Šercer, Mirko Vilhajm, Franja Sege, Stojan Najdanović. Do tada su lekarske diplome priznate već: Beli Ostrogoncu, Eleku Rajsu, Karolju Hermanu, EndreuFrenkelu, Kosti Plavšiću, Gaboru Santo, Andoru Banjaiu (Bányai).
[26] U 1922. dobio je dozvolu da izveze delove svog rentgen aparata u Beč, radi popravke. IAS, F:47. XXI 28/1922
[27] Dr Emil Libman, Znameniti subotički lekari – Jevereji u istoriji zdravstvene kulture Subotice od 1832. do 1944. godine, Rukovet, 4-5, Subotica 1994, 80 -84.
[28] IAS, F:68. XII 142/1948
[29]Dr Marko Sente, Istorijat otorinolaringologije u Subotici, Subotica 1997, 60. Gradski Senat objavljuje njegovu lekarsku diplomu 1923. IAS,F:47.1210. I 2/1923.
[30] Najviše akcija imaće poznata nemačka firma za proizvodnju traka „Nonnenberg & Schodere“- 565 a Borivoj Miladinović – 75, isto kao i njegov brat.
[31] Španska groznica (gripa) se javila početkom februara 1920. godine. Škole, kao i bioskop bili su zatvoreni od 11. do 26. februara. Prijavljeni broj obolelih je iznosio 733, mada ih je bilo znatno više koji se nisu obraćali lekarima, a od posledica tog obolenja je umrlo 47 osoba. Izveštaj gradskog fizikata. IAS, F:47.1201. I 13/1920
[32] IAS, F:47.1426. 68/1920
[33] IAS, F:47. XX 574/1920
[34] U 1931. godini po izveštaju banke, 95% akcija je u rukama porodice Jakobčić.
[35] vidi: Stevan Mačković, Jevreji i metaloprerađivačka industrija u Subotici 1918-1941, Rukovet 4-5, Subotica 1994, 85-93.
[36] Zoltan Hajzler (Heisler) (1890-1950) otac Jakov, mati Regina Braun. Supruga mu je bila Santo Marija, sa kojom je imao sina Andriju. Umro je u Zagrebu na klinici Rebro.
[37] Mr.ph.Bela Verteši, farmaceut, apotekar. Držao je apoteku kod „Sv. Antuna“ Obilićev venac 3, gde je i stanovao. Rođen je 1894. godine od oca dr Jene Verteši i majke Margite Pilišer. Nakon rata radiće kao zanatlija, držaće „hemijsku radionicu“ na Karađorđevom putu 80. IAS, F:68, I 683/1952
[38] Od 1938. godine biće zaposlen u „Jugoslovenskom serum zavodu“. Za vreme rata je bio u honvedskim jedinicama kao apotekar. Sin, istog imena, poginuo je 1943. godine u Rusiji. U 1945. godini imovina mu je kao Nemcu potpala pod udar konfiskacije.
[39] Alfred Blum je rođen 1893. godine u Brodu na Savi, od oca Vilmoša i majke Lang Terezije.Studirao je farmaciju u Budimpešti, Zagrebu i Beču. U Suboticu se njegova porodica doselila 1911. godine. IAS,F:176.15. Sa ženom Irenom Pik imao je sinove Aleksandra i Ivana. Bio je angažovan i u javnom životu kao potpredsednik subotičkog Udruženja jugoslovena Mojsijeve vere.
[40] U Čehoslovačku je 1928. godine izvezao 830 kg „jetrenice“ (herba marubi) IAS. 235.32.297. Izvozio je 1932. godine i u Nemačku.
[41] Adela Herman, rođena u Subotici 1895. Supruga Matije Hermana.
[42] Kao stranom državljaninu imovina joj podleže nacionalizaciji. Pored pogona,nacionalizovana joj je i kuća na Paliću, Oreškovićeva 3. IAS, F:68, XVI 476/1950
[43] Adolf Klajn (Klein) je rođen u Subotici 1863. godine. Supruga mu je bila Adela Miler (Müller). Do penzionisanjaje radio je u Gradskoj bolnici – 25 godina, 3 meseca i 13 dana.(IAS,F:47.XI 7/1921. Molba za revizuje penzije.) Umirovljeni primarius je stanovao je na adresi Zrinjski trg 11. O njegovom delovanju u okviru JVO vidi: Jelić, nav. delo, 38-45.
[44] JVO je u 1923. imala 1300 poreskih obveznika. Te godine je otvorena i bolnica „Udruženje i Dom jevrejskog milosrđa dr Bernard Singer“ izgrađena od sredstava JVO i priloga sa strane
[45] Kosta Petrović, Subotica i kupalište Palić, 41. U Ortodoksnoj opštini, koja je stekla autonomiju 1921. bilo je 480. duša. Zvanične statistike, popisi, čak i u rubrici o konfesiji iskazivale su znatno manji broj Jevreja od navedenog.
[46] Jelić, nav. delo, 43. Odlikovan je 1925. ordenom Sv. Save. IAS, F:47. Gradonačelnik, 516/1925
[47] Arhiv Jugoslavije, F:65.2409.1425
[48] Pročelnik tog otseka je bio dr Đurišić, članovi dr Klenić (Klajn), dr Crnković, dr Knežević, dr Poljaković.
[49] IAS,F:47.I 5010/1933